Včera jsme se podívali do jednoho ze švédských interiérů. Pravidelná čtenářka:) si všimla zajímavého obalu na květiny. Začala jsem trochu pátrat a objevila jsem ho.

Jedná se o cínový květináč návrhářky Estrid Ericson.Estrid Ericson v roce 1924 zanechala svého původního povolání učitelky umění a spolu s Nils Fougstedtem založila společnost Svenskt Tenn. Původně vyráběli, navrhovali a prodávali pouze objekty z cínu (proto i název společnosti, který v překladu zní "švédský cín"). Velmi rychle se ale svými produkty dostali do centra pozornosti stockholmských obyvatel, a již rok po založení se jim dostalo uznání na Světové výstavě v Paříži. Po tomto úspěchu pak přesunuli svou firmu na jednu z nejprestižnějších stockholmských tříd - Strandvägen, a rozšířili svou nabídku o další interiérové doplňky, látky a nábytek.V roce 1925 objevila práce rakouského architekta a návrháře nábytku Josefa Franka, jejich spolupráce však začala v roce 1932. Frank byl ženatý se Švédkou, proto nepřekvapí, že v roce 1933 utekl před nacismem a emigroval právě do Švédska. Tím začala spolupráce s Estrid, která trvala až do smrti J. Franka v roce 1967. Estrid vedla Svenskt Tenn až do roku 1975, kdy firmu prodala společnosti The Kjell and Märta Beijer Foundation (Kjell och Märta Beijers stiftelse). Ve spolupráci však pokračovala až do své smrti v roce 1981.
(částečně převzato z Architonic vč. fotografie)

1 komentář:

  1. Yasnnno, pravidelná čtenářka moc děkuje! Květináče jsou to opravdu krásné, ovšem kurs švédské koruny mi nedovoluje si je pořídit.:-)

    OdpovědětVymazat

Díky za váš komentář.

Thanks for your comment.