Jak jsem avízovala, víkend byl zasvěcen instalaci svítidel. Nejdříve jsme se pustili do zprovoznění stropního nad jídelním stolem.

Při výběru téhle krasavice hrála roli nejen stránka estetická, ale i praktická. Jsem člověk stěhovavý, leč prostor je omezený. Tak posouvám stolem o pár centimetrů tam, za pár týdnů zase zpátky, pak otočím o 90 stupňů. A kámen úrazu potom je, že lampa není na středu. Když k tomu přidám občasné rozložení stolu, je jasné, že cokoli s pevným umístěním je komplikace. Nemusím tedy snad zdůrazňovat, že nejvíce nadšený z nového přírůstku byl přítel. Vidina, že posouvání vývodu světla se bude konat potřetí a NAPOSLEDY, byla přijata s velkým povděkem. 

Naše kutilská spolupráce není zrovna synchronizovaná. Já mám dojem, je přítel je pomalý:), on je zase přesvědčený, že jsem zbrklá:) Od začátku jsem tedy byla odsunuta do role "podrž, podej, utři, ukliď" a funkce pro úspěšnost celé akce klíčová "udělej kafíčko". A v mezičase se nepleť. Tuto roli jsem přijala s povděkem a pracovní postupy drahého jsem příliš nekomentovala. A postup byl následující:

(pozn. publikováno s jistou mírou autorské licence a se souhlasem hlavního aktéra a výkonné složky:)))

SOBOTA
- 10:30 donutit se otevřít obě oči (po náročném pracovním týdnu pochopitelné a odpustitelné:)
- 10:35 káva a začátek procesu skutečného probouzení (ve stylu ať vstávám, kdy vstávám, probouzím se v jedenáct:)
- 11:15 první pokus o pochopení instalačního manuálu doprovázený hláškami typu "ten návod je příšernej, to je důvod, proč Italové nemaj vlastní vesmírnej program" a "haló, já chci obrázkové leporelo alá IKEA"
- 11:45 zjištění, co všechno nám pro správnou instalaci chybí
- 13:10 návrat z hobbymarketu se všemi potřebnými proprietami a proviantem z fastfoodu - v té době už varná deska nebyla vidět pod nánosem sáčků, krabiček a nářadí, a lednice byla zatarasena jídelním stolem 
- 13:30 začátek posouváním kabelu, což vede k zajímavému zjištění, že vlastní sádrokarton se vyřezává snáz než již jednou důkladně zasádrované otvory
- 14:30 jakés takés otvory vysekány, pokračování fází dvě a tedy snahou protáhnout kabel bez nutnosti dalšího sekání
- 15:30 fáze dvě zdárně u konce, následuje pokus o vlastní montáž svítidla 
- 15:45 zjištění, že celou váhu svítidla nese kovový kruh, který se přivrtá na zeď a lampa samotná se pak přišroubuje na tento plát, plát se ovšem do stropu připevňuje dvěma šrouby, tudíž následuje diskuze na téma, zda nevyvrtat ještě jednu díru a zvýšit počet šroubů na tři - já jsem zastáncem nevrat (alespoň do chvíle, kdy poprvé svítidlo propojíme a tedy zjistíme, jestli je funkční), přítel chce vrtat a hned, po vznesení mých argumentů odcházím připravit příspěvek na blog na neděli a přítel vrtá další dírku:)
- 16:00 plát je přišroubován ke stropu třemi šrouby a drží jak židovská víra
- 16:15 začátek pokusů o propojení a připevnění, v této fázi je nezbytné využití mé funkce "podrž", kablíky jsou ovšem jak živé, docela pruží, místa na prsty je málo, ruce se rychle odkrvují. Připevnění fáze OK, při připevňování země už vyvstává riziko vytržení již připojené fáze, při pokusu o přichycení nuláku je povolení předchozích dvou drátků nevyhnutelné. Začínáme znovu. Připojeno. Přiklápíme na stropní plát, ale nějak se tam ty potvory drátovitý nevejdou, musíme je hezky uspořádat. Jeden, druhý, třetí, a zase první, který ze svého místečka vyskočil, a tak pořád dokola. Kontinuální ujiš'tování, že připojovací systém je pěkně blbej, zlatá IKEA, ta to má vymyšlený, takže připojení bylo otázkou několika minut.
- 18:00 sešeřilo se natolik, že je nutné umělé osvětlení, což je ovšem při vypnutém okruhu světel docela problém. Zásuvky jsou naštěstí v provozu, tak je logické použití podlahové lampy. Její stínidlo ovšem nelze zcela nasměrovat do stropu. Další práce jsou tedy za velmi sporého osvětlení.
- 19:00 montáž pro dnešek vzdáváme, jdeme zasádrovat díry, pak trochu tmelu a pak už jen bezmyšlenkovitě čučíme na cosi v bedně

NEDĚLE
9:00 budíček, žádné vyspávání, ať to stihneme
9:05 káva a dosažení stavu probuzenosti
9:15 sádra hezky zaschla, jdeme připojovat, plni sil a odpočatí, s rukami neklepajícími se, vezmeme to za správný konec a vše je připojeno během pár minut, a FUNGUJE
10:00 přesun na další pracoviště, přesouvání kabelů v ložnici bude ještě větší sranda, ke slovu přichází má funkce "ukliď"

Toliko k akci Tolomeo Decentrata:)9 komentářů:

 1. Lampa je skvělá a je výborným řešením problematického centrování světla nad stůl, které doma pravidelně provozuju!
  Popis montáže je hrozně vtipný a připomíná mi zuřivé diskuze u nás, které zpravidla vyústi v zásadní obvinění, že to držím blbě a proto není možné to dobře přidělat (ať už je to cokoliv).

  OdpovědětVymazat
 2. díky:)

  :)))) přítel je kliďas, hlášky z něj padají suchým hlasem bez většího emotivního zabarvení, což je ještě větší zábava:)

  obviňování mé osoby se nekonná, nevím, jestli proto, že necítí potřebu, nebo z obavy, že by následovala věcná a klidná, leč VELMI obšírná argumentace z mé strany, dokazující jak hluboce se mylí :))))

  OdpovědětVymazat
 3. :))) skvely popis :)) nad touhle stropni lampou porad trosku premyslim.. pritel o sobe tvrdi, ze udela doma cokoli, ale po jistem hysterickem vystupu (se to blbe seslo ten den) skrze jedno vrtani a hmozdinku uz naslapuju na tema domaci upravy velmi, velmi zlehounka :))) tak at svetlo poradne sviti, kdyz uz to stalo nejake ty nervy :))

  OdpovědětVymazat
 4. děkuju:)
  u nás celkem bez řečí, zato většinou s odklady:) i když tentokrát to neplatilo, jak prohlásil - vyřízení požadavku ve standardní době jednoho pracovního týdne je slušné - dělá v IT:))))

  OdpovědětVymazat
 5. Tuto lampu jsem si před rokem a půl taky pořídila, je geniální, ale připojování u nás proběhlo podobným způsobem :))) (skutečně zlatá ikea). Jen koukám, že to stínidlo máte nějaké jiné, můžu vědět,co je to za materiál? a jaký má průměr?
  Majka

  OdpovědětVymazat
 6. jj, geniální, myslím, že si pamatuji, že si se na ni na Liv ptala, tak nakonec jste pořídili:) (jestli si teda TA Majka:))

  stínidlo se prodává pod označením satin, nejblíž to má asi textilu, ale nějak impregnované, nejvíc nadšená jsem z barvy, protože pokaždé vypadá jinak, jednou víc do šeda, jednou víc jako bílá

  průměr je 36 cm - je to největší, který je standardně v katalogu, ale je možné k tomu vzít 42 cm, jinak mají ještě 24 a 32 cm

  OdpovědětVymazat
 7. To jsem já :))) Takže díky tobě ho vlastně mám a dost tvrdě uvažuju ještě o jednom. Nebo bych potřebovala nějakou alternativu. U toho mého bylo stínidlo pergamenové a menší, neustále hledám jeho náhradu za normální peníze. Přemýšlím, zda ctít nebo znectít původní design jiným tvarem.

  OdpovědětVymazat
 8. Tak takové zásluhy bych si nepřipisovala:) Žádnou alternativu jsem nikde nezahlédla - tedy, na podobném principu by se jich pár našlo, ale s finanční stránkou jsou na tom ještě hůř.

  Jako jestli jiné stínidlo? Na nějakých fotkám jsem to taky zahlédla, a můj názor je, že to nebylo ono. Ale díky tvaru. A zvlášť jestli už jedno máte. Ale pokud by se podařilo nějaké stínidlo stejného tvaru, tak by to myslím šlo. A třeba i v jiné barvě.

  Já nejdřív pořídila závěsnou s Ikea, líbila se mi moc. Pak ale přibyla stojací Tolomeo a ta ikeácká mi začala vadit. Ne, že by se mi přestala líbit, ale dva různé kónické tvary, dva naprosto rozdílné materiály - no musela chudinka pryč:) Je to určitě o tom, jak to člověk vnímá - příteli to třeba vůbec nevadilo:)) Jestli ale už teď pochybuješ?

  Tak hodně štěstí při rozhodování - a kdyby přeci jen zvítězila, úplně nejlevnější Artemide mají v edenilluminazione.org

  OdpovědětVymazat
 9. Nechci volat hurá předem, ale druhé svítidlo je snad na cestě. Už se nemůžu dočkat, že si řádně posvítíme nad jídelním stolem, kterýmžto taky šoupeme sem a tam dle potřeby.

  OdpovědětVymazat

Díky za váš komentář.

Thanks for your comment.