from Bron | Broen TV series
Bron || BroenHollow Talk od dánských Choir of Young Believers. Song, který mi nejde z hlavy, a který jsem objevila díky výbornému dánsko - švédskému seriálu Bron | Broen, kde se objevuje jako ústřední píseň. Obojí, hudba i seriál, stojí opravdu za to.

English:
I'am currently obsessed with a song called Hollow Talk by danish Choir of Young Believers, that is well known as a soundtrack from great Danish/Swedish TV series Bron | Broen


from Bron | Broen TV series
Bron || Broen

Jestli při poslechu oceníte i nějaké to čtení, tak ještě informace, o čem tenhle moc povedený seriál je. Hlavními hrdiny jsou Švédka Saga Norén, která vede vyšetřování vražd v Malmø, a její dánský protějšek Martin Rohde z kodaňského oddělení vražd. Potkají se ve chvíli, kdy je na mostě Øresund, spojujícím Dánsko a Švédsko, nalezena mrtvola ženy. Jedna polovina leží na švédském území, druhá na dánském, proto Saga a Martin vyšetřují společně. Tato vražda je první ze série, další smrti následují. Celé vyšetřování je obsahem první řady, druhá (už odvysílaná řada) se pak zabývá případem jiným. Kromě samotného vyšetřování je ale velká pozornost věnovaná hlavním hrdinům.

Martin (Kim Bodnia) má čerstvě dospělého syna z prvního manželství a tři mladší děti se současnou manželkou, která navíc čeká další dvojčata. I když je citlivý člověk, svou rodinu i manželku miluje a nechce jim ubližovat, neubrání se nevěrám, které ho potom trápí, ale mají i fatální následky.

Saga (Sofia Helin) naopak žije sama. Nejen proto, že po vážném vztahu netouží a vystačí si s náhodnými známostmi z baru, ale i protože trpí Aspergerovým syndromem. Přestože má nadprůměrný intelekt a je vynikající policistkou, má problém porozumět základním pravidlům sociální interakce, v komunikaci nerozlišuje mezi vhodným a nevhodným, je dětsky zcela upřímná, nedokáže pracovat s řečí těla, signály druhých nerozpoznává a sama má omezenou gestikulaci i mimiku, tudíž na druhé působí chladně a bez zájmu.

Přes naprostou rozdílnost povah se mezi Sagou a Martinem vytvoří silný pracovně-přátelský vztah.

Zní vám to zajímavě? A taky je, nejen pro inteligentní, propracovaný a napínavý děj, ale i díky excelentním hereckým výkonům.

Seriál se v Dánsku a Švédku začal vysílat v roce 2011, získal takovou (zaslouženou) pozornost, že v roce 2012 byl natočený americký remake s názvem The Bridge (z mexicko-americké hranice) a v roce 2013 britsko-francouzská verze The Tunnel / Tunnel, odehrávající se (jak jinak) v Eurotunnelu.

Zdroje:
hudba / music soundcloud, Ghostly
seriál / TV series dr.dk, facebook
wikipedia

6 komentářů:

 1. Tento seriál miluju a ta písnička je nádherná. Prostě Dánové umí dělat nejen dobrý design, ale i točit výborné seriály. "Tvůrci" z českých televizí by se k nim měli jít učit. Ještě je super i Forbrydelsen :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak! A když se v tom super seriálu se skvělou hudbou objevuje dobrý design, tak je to úplně nejlepší :))
   Díky moc za tip, hodí se!
   A k cz programům - já se pořád nemůžu rozhodnout, jestli za "kvalitou" stojí tvůrce, management nebo konzervativní "průměrný" divák - asi to bude mix všeho. Škoda.

   Vymazat
 2. Ďakujem za tip na seriál. Vyzerá veľmi zaujímavo. Dvojice detektívov, ktorí sú si navzájom protipólmi, ma bavia. Rada čítam Váš blog. katarína

  OdpovědětVymazat
 3. My bysme taky rádi psali takové seriály, ale producenti do nich nechtějí dát peníze a komerční televize se bojí, že by nebyly masově sledované, takže nám podobné náměty vrací. Snaží se o to jen HBO, ČT chce krimi, ale ne moc psychologie, atd. Kdyby tento seriál aspoň koupili v originále!

  OdpovědětVymazat
 4. Všetky tri serie som doslova zhltla. Neskutočne dobrý seriál. Sága nemala chybu. Nepovedala slovo navyše a vždy bola k veci. Teraz začinam pozerať Zločin. Dufam že ma to takisto zaujme. A k úvodnej piesni k Mostu možem len povedat že s tými titulkami tá hudba ladila. Krááásna pieseň. Sofia Helin je suprova herečka....

  OdpovědětVymazat
 5. Song, který mi nejde z hlavy... a preto som ho hľadal a dostal sa sem.
  A tak som sa rozhodol, že si pozriem aj Zločin(Forbrydelsen), aby som mohol porovnávať - podotýkam, že väčšinu českých seriálov ( krimi ) mám odpozeranú - lebo rád pozerám bez reklám :)
  A ďakujem za tú pesničku!

  OdpovědětVymazat

Díky za váš komentář.

Thanks for your comment.