Kdybyste se mě zeptali, který současný designér nebo designérka je pro mě nej, odpověď by byla jasná - Ilse Crawford.Nejen proto, že se mi dobře kouká na jí navržené produkty a interiéry. A že kouká! Ale hlavně pro něco, co mi připadá nehmatatelné a těžko popsatelné. Něco jako vnitřní logika, filozofie. Jakoby mi všechno, co dělá, a jak to dělá, dávalo neskutečný smysl. U každé věty, kterou popíše způsob, jakým k navrhování produktů a interiérů přistupuje, se mi chce nadšeně vyskakovat. Jako vážně, nepřeháním. To, co je mi příjemné, co si myslím (a ne, že by bylo nějak extra důležité, co zrovna já si myslím:D), ale neumím slovy vyjádřit, ona zhmotňuje ve své práci. A ještě to dokáže shrnout jednou trefnou větou.

A tak když jsem minulý rok v blogoéteru zachytila letmou zmínku, že Ilse a její spolupracovníci ve StudioIlse zrovna připravují novou kolekci pro IKEA, byla jsem hodně zvědavá, co z toho vzejde. A teď je to oficiální a já se zase nemůžu dočkat, až výsledky spolupráce budou v prodeji. Nestává se mi to moc často, ale už teď jsem unešená snad ze všeho, co jsem na fotkách zahlédla.

A co že to tedy obnáší? Odtajnilo se to na letošním Stockholm Furniture Fair, který se konal na začátku února, a na kterém Ilse byla čestným hostem. I když samotná kolekce s názvem SINNERLIG bude v prodeji až v srpnu, všech víc než 30 výrobků bylo k vidění v krásném prostředí stockholmského hotelu Ett Hem (jehož interiér navrhovala právě Ilse).


Celá kolekce se nese v přírodním duchu - s důrazem na přírodní materiály a ruční práci. S tím si ale IKEA často nespojujeme. Že by svítalo na lepší časy? Možná. Protože korek, keramika organických tvarů i ručně foukané sklo zní hodně slibně. A ještě slibněji to vypadá.


Samotné StudioIlse SINNERLING prezentuje jako užitečné pomocníky pro každodenní život - jednoduché, nenápadné, skromné, nestrhávající veškerou pozornost, tiše, zato dobře sloužící.Už to vidím, hned několik (čti mnoho) kousků by se mi hodilo. Ale asi nejvíc mě zaujal jídelní stůl. Kovové podnoží, korková deska a textilní police pod deskou - není to geniální?Pro někoho (mě) geniální, pro někoho možná ne. Pro někoho možná nudné? Ač nenápadné, pozornosti to při představení už strhlo opravdu hodně. Teď nezbývá než čekat do srpna a doufat, že výrobky budou dostupné všude, což u limitovaných edicí nebývá pravidlem. Ale IKEA slibuje, že tohle nebude limitovaná kolekce, že výrobky budou dostupné nejméně celý 1 rok. 


Zdroje:
foto č. 2 - StudioIlse
foto č. 3 - svante
ostatní - IKEA, via StudioIlse a MyDubio

11 komentářů:

 1. Musím uznat, že na IKEA opravdu nečekané spojení. Ale tahle kolekce vypadá báječně!. Pro mě osobně nudná není ani trochu! Tak třeba nakonec vezmu IKEA na milost :-) Díky za inspiraci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já nevím, jestli úplně nečekané, oni se teď dost snaží a spolupracují se zajímavými externími designéry (já třeba zaregistrovala tolik oblíbenou Piu Wallén). Ale tohle mě vážně zaujalo (jinak bych o tom nepsala, že jo). Já proti I. nic nemám, nicméně myslím si, že je to dobrý sluha, ale špatný pán. Protože všeho moc škodí. Ale to platí i tzv. designových produktech.

   Vymazat
 2. "Nehmatateľné, ťažko popísateľné, ale má to vnútornú logiku." To je veľmi pekne napísané. Veci vyzerajú krásne. Za mňa najmä lampy. Vďaka za inšpiráciu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já děkuju za návštěvu a moc příjemný komentář. A lampy se mi taky moc líbí.

   Vymazat
 3. Pár fotek jsem už viděla, ale krásně si to popsala až ty :). Pak nemám mít doma jenom IKEA ach jo. Kolekce je povedená, rozhodně stojí za všim.
  Hezký den Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jj, jsem hodně zvědavá, jak to bude vypadat v reálu.

   Vymazat
 4. Aha aha,
  tak teď už jen chvilka napětí, zda zase za tou krásou(!!!) budu muset do Němec, či nikoli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Těch pár měsíců to vydržíš, Roso:) Tvrdí, že to nebude limitka a že bude na prodej nejmíň rok, mělo by to být v srpnu - mně z toho vychází, že to bude součástí nového katalogu. Ale radši už nic netipuju:)

   Vymazat
 5. Wau, já potřebuji tu malou trojnožku a světlo, těším! :)

  OdpovědětVymazat
 6. Jejich celkem nová kolekce TILLFÄLLE mi přijde taky docela povedená-výrobky mají nápad jsou hravější

  OdpovědětVymazat

Díky za váš komentář.

Thanks for your comment.